dlm4yjp
  | Zow, dit topic is ook niet meer bij te benen, maar ik zal even de boel hier wakker schudden:
Vanuit een betrouwbare bron (gesproken op de dag van de bouw bij het Naviduct in Enkhuizen):
Rond 1960 wou men inderdaad een enkelsporig goederenspoor over de afsluitdijk leggen, dit is toentertijd afgeblazen omdat de vraag naar goederen via het noorden op dat moment volledig ingestort was.
Behalve dat was er toen ook nog geen grote behoefte aan omdat er toen nog voldoende ruimte in de DRGL was om via "de onderkant (Amf/Ut)" te rijden.
Aan het eind van de '90-er jaren is dit idee weer boven water komen drijven omdat het "onderlangs" te druk werd, dit plan is vrij snel van de kaart geveegd om de volgende redenen:
-Spoor zou teveel last hebben van de weersinvloeden
-Het onbekend zou zijn hoe de dijk zou reageren als er een 2000ton zware trein er overheen ging
-Te gevaarlijk (Denk aan ontsporingen, Calamiteiten zoals: Terroristische aanslag (vergeet niet: Nederland is lege kom, gaat de kom kapot dan verzuipen we ), Brand, en niet te vergeten: Ontsporingsgevaar door aangespoelde materialen.)
De bedoeling was om het spoor OP de dijk aan te leggen (dus niet naast de rijbaan zoals in 1960 wel het geval was).
Toen deze optie van de kaart was geveegd is er gekeken of er een spoor over de Houtribdijk (Enkhuizen-Lelystad) kon komen. Ook dit plan is groot en deels van de kaart geveegd omdat het niet financieel verantwoordelijk was.
Echter is bij de bouw van het Naviduct er wel rekening mee gehouden, en daarom heeft het betreffende viaduct ook enkele extra, momenteel ongebruikte, onderdoorgangen.
Echter, door de komst van de Hanzelijn is ook de laatst genoemde optie ook definitief voor de komende 20 jaar van de kaart geveegd.
De rede voor de bouw was overigens de uitbreiding van de Haventerminal in Amsterdam, deze is in 1960 van de kaart geveegd, maar in 2000 alsnog gebouwd.
Echter, word de nieuwe terminal vandaag de dag nog steeds matig gebruikt (sterker nog: de eerste 5 jaar heeft deze terminal maarliefst 3!!! schepen verwerkt).
Kortom: voorlopig zullen wij geen enkel spoortje op de Afsluitdijk of de Houtribdijk aantreffen 
Iedere dag sportdag: De hordes met vertragingen en verstoringen ontlopen. |